czwartek, 26 grudnia

Drewniane domy jak z bajki

Drewniane domy jak z bajki – drewno to materiał szlachetny, który w budownictwie wykorzystywany jest od dawna. Dla wielu osób kojarzy się z bajkowym klimatem, niepowtarzalnym wnętrzem, ciekawą strukturą budynku, jak też elegancją. Przez ostatnie dekady w budownictwie dominowały materiały takie jak stal i beton, drewno najczęściej było wykorzystywane tylko jako element konstrukcyjny, finalnie niewidoczny. Miało to miejsce przy okazji tworzenia konstrukcji dachowych.

Nowoczesne obiekty wykorzystują ten materiał jako element wykończeniowy, ale też dekoracyjny. Jednak budowa standardowego domu, murowanego, z betonową kondygnacją, wiąże się z inwestycją dużej ilości czasu, jak też ze sporymi kosztami. Spore zmiany w podejściu do miejsca zamieszkania, jak też samego domu widoczne są w obecnych trendach. Ostatnie dziesięciolecia przełożyły się na migrację dużej liczby osób pomiędzy miastami. Z jednej strony wzrost ofert liczby pracy, w szczególności atrakcyjnych w dobrze rozwiniętych aglomeracjach miejskich, z drugiej duża liczba mieszkań na wynajem sprawia, iż osoby aktywne zawodowo chętnie się przeprowadzają. Model ten coraz bardziej przypomina amerykański styl życia, w którym miejsce zamieszkania nie oznacza tak naprawdę czegoś na całe życie, a świadomość zmian, które mogą nastąpić, przekłada się na podejście wielu osób do własnego domu, czy mieszkania

Nowoczesne budownictwo drewniane

Przez wzgląd na tego rodzaju zmiany, coraz większa liczba osób poszukuje alternatywy dla domów betonowych. Istotne jest oczywiście, aby obiekty te były wytrzymałe i sprawdzały się jako powierzchnie mieszkalne. Jednocześnie dla wielu osób ważny jest czas realizacji projektu, jak też jego koszty. Domy z drewna klejonego to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wysokiej jakości rozwiązania, a jednocześnie estetykę i piękno naturalnych materiałów. Ta nowoczesna technika, która zdobywa coraz większe zainteresowanie w budownictwie, wykonywana jest na fundamentach, które jednak są mniejsze, niż w przypadku obiektów murowanych, z uwagi na całkowity ciężar własny budynku. Jednocześnie jego osadzenie na betonowej konstrukcji, przekłada się na wytrzymałość domu z drewna.

Polecamy uwadze:

Z jakich materiałów wykonuje się domy hbe?

Domy z drewna klejonego powstają ze prefabrykatów. Ta nowoczesna technologia warstwowego klejenia drewna przekłada się na wytrzymałość całej konstrukcji. W standardowych projektach grubość ścian nośnych wynosi 10 cm, natomiast działowych 8 centymetrów. Dzięki temu wewnątrz budynku zaoszczędzona zostaje dodatkowa przestrzeń. Dom nie powstaje na planie szkieletu wykonanego z konstrukcji drewnianej, ale gotowych elementów, co również ma wpływ na jego trwałość. Wszelkie elementy wewnątrz, jak podłoga, wykonywane są także z drewna. Technologia ta pozwala na szybkie wykonanie obiektów mieszkalnych. 

Czy warto budować domy drewniane?

Budowa domów drewnianych jest usługą coraz popularniejszą. Wykorzystanie drewna klejonego warstwowo, jak również sam koszt takiej realizacji przyczyniły się do rozpowszechnienia tego rodzaju usług. Mogą one być wykonywane tak samo w zakresie obiektów mieszkalnych, jak też użytkowych. Coraz większa liczba osób zauważa mniejsze przywiązanie do danego miejsca, częstsze migracje, dlatego zakłada, iż nie ma potrzeby wznoszenia obiektów wielopokoleniowych, ani też wielorodzinnych. Duże, murowane domy, których koszty utrzymania są wysokie, stały się po prostu nieopłacalne i niepraktyczne. Zamiast tego osoby cenią sobie eleganckie, praktyczne obiekty jednorodzinne. Dlatego budowa domów z drewna jest świetną alternatywą.

Drewniane domy jak z bajki

Drewniane domy jak z bajki
Drewniane domy jak z bajki

Estetyka obiektu, jego atrakcyjność wizualna, tak samo wewnątrz, jak i na zewnątrz, to bardzo ważne elementy w architekturze. Są one cenione także przez samych użytkowników powierzchni. Drewno od zawsze było materiałem eleganckim i wytrzymałym, a jednocześnie przywodziło na myśl miłe skojarzenia. Wykorzystywane jako element dekoracyjny i konstrukcyjny obiektów mieszkalnych, teraz stało się samodzielnym materiałem. Nowoczesne, oryginalne projekty, dostosowane do potrzeb klientów, jak też standardów panujących na rynku pozwalają na realizację przepięknych obiektów drewnianych. Technologia hbe pozostawia wiele przestrzeni do ciekawego wykorzystania drewna jako materiału budowlanego. Dogodna możliwość łączenia elementów, jak też łatwość w tworzeniu przestrzeni zindywidualizowanych i estetycznych, przekłada się na realizację niczym z bajki. Domy hbe wykorzystują także dodatkową warstwę izolującą. Oznacza to, iż elementy konstrukcyjne zapewniają także ciepło wewnątrz obiektu w okresach grzewczych, dlatego sprawdzają się w środkowoeuropejskim klimacie. 

Ile trwa budowa domu drewnianego?

Czas realizacji obiektu do stanu deweloperskiego jest bardzo krótki. Jeśli chodzi o samo postawienie budynku, prace trwają około 12 tygodni. W przypadku wzniesienia konstrukcji do stanu surowego, czas niezbędny na tego typu prace do 6 tygodni. To spory atut, w porównaniu do obiektów murowanych, które wymagają większego nakładu pracy.