W trakcie remontu wiele osób niezajmująca się na co dzień tematami budowlanymi, zastanawia się czym różni się gładź gipsowa od gipsu szpachlowego. Choć ich charakterystyka jest podobna- zwłaszcza na pozór, zastosowanie nie do końca jest takie samo.
Gips a gładź gipsowa
Przed wyborem konkretnego produktu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są nasze oczekiwania względem wygładzania ścian. Równie ważna jest weryfikacja stanu podłoża, na którym umieszczona będzie masa. Istotne jest odchylenie od pionu oraz wielkość ubytków występujących w danej powierzchni. Jeśli oba parametry są niewielkie, wskazana jest gładź gipsowa. Duże nierówności wymagają zastosowania gipsu.
Wytrzymałe szpachle
Szpachlówki i masy szpachlowe, czyli gipsy szpachlowe to produkty, które służą do wyrównywania powierzchni. Są nieodzowne podczas uzupełniania dużych ubytków oraz przeszpachlowania. Pomagają wyprowadzić kąty oraz płaszczyzny na ścianach i sufitach. Nakładane są tylko raz, a ich warstwa może wynosić nawet 5-6 mm. Wyrównywanie wykonywane jest z użyciem długich pac przed całkowitym związaniem zaprawy, czyli w tzw. fazie mokrej. Gipsy szpachlowe są twarde, a tym samym mniej podatne na szlifowanie. Ich ważną cechą jest to, że silnie trzymają się podłoża, dlatego można nakładać ich grubą warstwę. Są również wykorzystywane do przyklejania małych, dekoracyjnych elementów z gipsu oraz łączenia ze sobą prefabrykatów (np. płyt ściennych). Sprawdzają się szczególnie w przypadku starego budownictwa, gdy niezbędne są duże korekty poziomów ścian i sufitów.
Zobacz również:
- chemia budowlana sklep https://smig.pl/baza-wiedzy/
- farba do blachy ocynkowanej na dach https://smig.pl/farby/
- hurtownia chemii budowlanej https://smig.pl
Elastyczne gładzie
Gładź gipsowa wyróżnia się dużą elastycznością. Jest delikatna i miękka, a jej delikatne uziarnienie powoduje, że łatwo można ją szlifować. Niewskazane jest jednak nakładanie zbyt dużej warstwy. Jednorazowo nakłada się warstwę grubości około 2-3 mm. Nakłada się je kolejno na powierzchnie po szpachlowaniu, aby otrzymać idealnie gładką ścianę. W związku z tym wykorzystywana jest do małych ubytków, a także wyrównania niezbyt wymagających powierzchni. W przeciwieństwie do gipsu szpachlowego jest mniej odporna. Natomiast niektórych z nich można używać „na mokro”, co pozwala uniknąć szlifowania, oszczędzając tym samym pieniądze i czas.
Co wybrać do wygładzania?
Mając do wyboru produkty takie jak gładź szpachlowa i gips, ich przeznaczenie uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju prac budowlanych. Gips stosowany jest na duże nierówności. W przypadku, gdy znajdują się nad nim tapety, można położyć tylko jedną warstwę. Natomiast przed malowaniem nakłada się warstwę gładzi. Z kolei w przypadku ścian o dobrej jakości, wystarczy tylko wygładzenie gładzią. Zwykle jednak profesjonaliści decydują się na stosowanie obu produktów. Przed remontem należy jednak dokładnie zaplanować jego przebieg i cel. To z pewnością pozwoli dokonać trafnego wyboru.
Gładź gipsowa – zastosowanie
Gładzie gipsowe to wyroby na bazie spoiw gipsowych (naturalnego lub sztucznego), w przeciwieństwie do gipsu szpachlowego mają jednak drobniejsze uziarnienie. W ten sposób gwarantują lepsze wygładzenie oraz lepszy efekt estetyczny. Gładzie gipsowe mają też za zadanie usuwać niewielkie nierówności, które pozostały np. po poprzednich etapach prac. Drobne uziarnienie ma jednak pewne wady. Jedną z nich jest konieczność nakładania cienkich warstw, a drugą mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
Atutem niektórych gładzi gipsowych jest natomiast możliwość obróbki pokrytych nimi powierzchni na mokro, używając do tego celu stalowej pacy. W ten sposób można niemal całkowicie wyeliminować proces szlifowania suchej gładzi, wykonując wyłącznie nieznaczne poprawki pod koniec prac. Z kolei gips szpachlowy o grubszym uziarnieniu oraz twardszy wymaga szlifowania, co wiąże się również z unoszeniem się pyłu. Warto zdawać sobie sprawę, że podczas nakładania gładzi na świeże tynki, należy odczekać aż do momentu trwałego związania tynku. Jeśli chodzi o ściany cementowo- wapienne może to trwać nawet przez 3-4 tygodnie.
Gładź gipsowa i niezbędna narzędzia
W przypadku gładzi nakładanej pacą, należy zaopatrzyć się również w niezbędne akcesoria, które wykonane są ze stali nierdzewnej lub plastiku. W grupie tych narzędzi znajdują się: szpachelka do gładzi, paca do gładzi, szpachla do sztablatury, papier ścierny (granulacja od 100 do 150), kostka do szlifowania albo wygodniejsza i szybsza szlifierka oscylacyjna przeznaczona go gładzi. Natomiast do przygotowania masy niezbędna są wiadro oraz wiertarka z mieszarką. Można również masę mieszać ręcznie. Inną opcją jest nakładanie gładzi wałkiem. W tym wypadku niezbędna są następujące akcesoria: wałek o długości włosia ok. 15-18 cm lub 9-10 mm dla gładkich powierzchni (np. płyt gipsowo-kartonowych czy tynków gipsowych), gładź gipsowa, drążek z gwintem, szpachelki do gładzi o długim ostrzu, papier ścierny (granulacja od 100 do 150), jak i kostka do szlifowania lub szlifierka oscylacyjna przeznaczona do gładzi. Do przygotowania masy potrzebne są te same przyrządy i akcesoria, jak w poprzednim przypadku.