czwartek, 26 grudnia

Informacje przydatne podczas zakupu dysku SSD

Wydajny dysk SSD to kluczowy podzespół w budowie każdego komputera. Używanie tradycyjnych dysków HDD to najlepszy sposób na spowolnienie pracy procesorów najnowszej generacji. Zbyt wolny transfer danych sprawi, że nie wykorzystamy pełnego potencjału naszego komputera. Z wielu względów zakup dysku SSD stanowi najlepszą inwestycję dla osób, które szukają łatwego sposobu na poprawienie wydajności swojego komputera stacjonarnego.

Dyski HDD są szczególnie powolne, gdyż używają dysków do zapisu i odczytywania danych. Uzyskanie dostępu do miejsca, w którym zostały zapisane dane, zajmuje o wiele więcej czasu niż w przypadku dysków SSD. Przed zakupem warto zapoznać się z głównymi różnicami pomiędzy tymi dwoma typami dysków. Taka wiedza pomoże nam podczas wybierania najlepszego dysku dla naszego komputera. Jednakże niezależnie od modelu dysku SSD, każdy z nich będzie o wiele szybszy od napędów magnetycznych.

Podstawowe wskazówki dla osób kupujących dyski SSD

Zanim zaczniemy szukać nowego dysku SSD, musimy dokładnie zapoznać się z parametrami technicznymi naszego komputera. Chodzi o to, czy wewnątrz obudowy znajduje się wystarczająco dużo miejsca na nowy dysk SSD. Należy także sprawdzić, czy nasza płyta główna ma wejścia na napędy M.2. W ten sposób unikniemy zakupu podzespołu, który będzie nie kompatybilny z resztą komputera. Nie warto wydawać pieniędzy na modele z pojemnością poniżej 256 GB. Optymalnym wyborem są dyski SSD oferują nam 500 GB lub 1 TB. Pierwsza opcja stanowi kompromis pomiędzy ceną i pojemnością. Jeżeli jednak dysponujemy dużym budżetem, to warto pokusić się o zakup bardziej pojemnych dysków SSD. Alternatywnym rozwiązaniem jest jednoczesne korzystanie z modelu SSD i tańszego napędu HDD. Oprócz pojemności należy zwrócić uwagę na rodzaj złącza wykorzystywanego przez dysk SSD. Nie każdy komputer obsługuje napędy NVMe-PCIe lub Optane. Tego typu dyski są o wiele szybsze, ale należą do najdroższych opcji dostępnych na rynku. Z tego powodu modele SATA nadal cieszą się największą popularnością.

Powszechnie spotykane formy dysków SSD

Najbardziej powszechne są 2,5-calowe dyski SSD SATA. Z wyglądu przypominają tradycyjne napędy magnetyczne i używają takich samych kabli SATA. Ten rodzaj interfejsu spotykany jest w praktycznie każdym komputerze i laptopie. Drugi typ dysków SSD to takie, które montowane są bezpośrednio na płycie głównej za pośrednictwem szyny PCI-e. Takie rozwiązanie oferuje o wiele lepsze wyniki, jeżeli chodzi o prędkości zapisu i odczytu danych. Potrzebujemy jednak płyty głównej o wystarczającej liczbie takich gniazd, aby możliwe było podłączenie wszystkich podzespołów. Na popularności zyskują dyski SSD typu M.2, których kształt przypomina moduły pamięci RAM. Tego typu dyski zazwyczaj używane są w cienkich laptopach. Większość dysków SSD M.2 cechuje się szerokością 22 mm oraz długością 80 mm. Dokładne wymiary konkretnego napędu możemy wywnioskować z ciągu czterech lub pięciu cyfr dodawanych do nazwy produktu. Tak więc typowy dysk M.2 będzie zwany jako dysk SSD M.2 2280. Wymiary te mają szczególne znaczenie w przypadku napędów montowanych w laptopach. Dany komputer mobilny zazwyczaj obsługuje jedynie napędy o określonych wymiarach. Dużo łatwiej przyjdzie nam dopasować napęd M.2 do płyty głównej w komputerze stacjonarnym. Producenci umieszczają na nich punkty do mocowania podzespołów o różnych wymiarach. Większość dysków M.2 posiada pojemność w granicach od 1 do 2 TB. Oczywiście ich zakup będzie się wiązał ze stosunkowo sporym wydatkiem.

Czy napędy z interfejsem SATA są lepsze od modeli PCI-e?

Ten pierwszy rodzaj interfejsu został zaprojektowany z myślą o dyskach HDD. Tym samym nie są w stanie zapewnić maksymalnego wykorzystania możliwości oferowanych przez złącze PCI Express. Dyski SSD M.2 dostępne są w wersjach wykorzystujących złącza PCI Express albo SATA. Wszystko zależy od wybranego przez nas modelu. Co więcej, najszybsze napędy M.2 oferują obsługę protokołu NVMe. Takie modele są wskazane dla osób, którym zależy na komputerach, które poradzą sobie nawet z najbardziej wymagającymi programami. Jeżeli nasze używania komputera ogranicza się do przeglądania stron internetowych oraz grania w gry komputerowe to nie odczujemy znaczącej różnicy pomiędzy dyskami SSD NVMe, oraz SATA. Ponieważ te pierwsze są zazwyczaj bardzo kosztownymi podzespołami, znakomita większość osób wybiera napędy SSD SATA.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

W dobie rosnących cen prądu energooszczędność jest istotną zaletą urządzeń napędzanych energią elektryczną. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku podzespołów komputerowych takich jak dyski SSD. Właśnie dlatego najlepiej wybierać napędy, które łączą w sobie wydajność z niskim poziomem zużycia energii. Producenci sprzętu komputerowego każdego roku usprawniają swoje produkty. Z tego powodu warto mieć na oku rynek dysków SSD i zwracać uwagę na wszelkie nowinki. Pozwoli to nam przewidzieć kierunek, w który zmierza ta branża. Dowiemy się także, kiedy warto wymienić posiadany napęd na nowy, lepszy model.